Podpora nových protokolů a zvýšení flexibility objektového ukládání dat v tradičních i moderních provozních prostředcích

ceph-storage

Red Hat oznámil Red Hat Ceph Storage 2.3. Nová vylepšení tohoto softwarového úložiště rozšiřují všeobecnou použitelnost objektového ukládání dat, zpřístupňují podporu pro analýzu big dat a umožňují využívat Red Hat Ceph Storage jako společnou platformu i pro souborová provozní prostředí. Nejnovější verze představuje významný milník v úsilí společnosti Red Hat poskytovat vysoce elastické a flexibilní úložiště, které lze optimalizovat tak, aby odpovídalo nárokům mnoha rozdílných systémů v různě velkých podnikových prostředích.

Red Hat Ceph Storage je otevřená platforma pro jednotné softwarově definované ukládání dat, která odděluje software od hardware a umožňuje tak efektivní provoz na cenově dostupných standardních serverech i discích. Nechybí ani flexibilní a masivní škálování umožňující provozovat více úložišť s kapacitou v řádu petabajtů. Platforma Red Hat Ceph Storage přináší spolehlivé a vysoce výkonné objektové ukládání dat, které si plně poradí s požadavky moderních prostředí. Nejnovější verze této platformy je založená na systému Ceph 10.2 s kódovým označením Jewel a přináší nové rozhraní pro protokol NFS, kompatibilitu s klientem Hadoop pro souborový systém S3A a podporu pro nasazování v kontejnerizovaných prostředích.

Red Hat Ceph Storage 2.3 přidává do objektové brány Ceph Object Gateway odlehčené rozhraní NFS. Uživatelé i jejich aplikace budou moci přistupovat ke stejným datům jak z objektů cloudu S3, tak i ze souborů NFS. A navíc mezi těmito dvěma způsoby plynule přecházet dle aktuálních podnikatelských potřeb. Nové rozhraní se opírá o vlastnosti platformy Red Hat Ceph Storage pro provoz ve více lokalitách a umožňuje tak využívat globální clustery a přistupovat k datům pomocí protokolu NFS. Výsledkem je zpřístupnění výhod škálovatelnosti, flexibility a nákladové efektivity objektového ukládání dat i zákazníkům využívajícím souborově orientovaná úložiště, kteří tak navíc mohou svá stávající úložná prostředí postupně modernizovat.

Díky kompatibilitě s klientem Hadoop pro souborový systém S3A je možné ve spojení s objektovým úložištěm na platformě Red Hat Ceph Storage využívat i aplikace pro big data analýzy, jako je například Apache Hadoop MapReduce, Hive nebo Spark. Zákazníkům to umožní dosáhnout na výhody nativního objektového ukládání dat včetně podpory životního cyklu a správy metadat, snížit náklady spojené s bezpečným vymazáváním dat a nezávisle škálovat výpočetní i úložná prostředí.

Zákazníci získají i alternativní možnost, jak platformu Red Hat Ceph Storage zprovoznit v kontejnerizovaném prostředí. Ucelený obraz kontejneru s tímto produktem bude dostupný v rámci služby Red Hat Container Registry a nabídne ty samé vlastnosti, jako je tomu u varianty dostupné v podobě tradičního balíčku. Díky použití kontejnerového formátu v prostředí platformy Ansible by Red Hat mohou uživatelé systém Ceph Storage automaticky instalovat i aktualizovat – výsledkem je jednodušší správa a rychlejší zprovoznění softwarově definovaného úložiště.

Dostupnost

Platforma Red Hat Ceph Storage 2.3 a její kontejnerový obraz by měly být k dispozici ještě v průběhu června prostřednictvím zákaznického portálu společnosti Red Hat a služby Red Hat Container Registry.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Související články